Jak powstaje ozon?
Ozonowanie pomieszczen | Wynajem ozonatorow pomieszczen | Usuwanie zapachow

Jak powstaje ozon?

Sposoby powstawania ozonu

Ozon w warunkach naturalnych powstaje przez promienie ultrafioletowe słońca reakcja fotochemiczna oraz uderzenia pioruna reakcja bioelektryczna. Istnieją dwa sposoby sztucznego wytwarzania ozonu: za pomocą promieni ultrafioletowych oraz za pomocą wyładowań koronowych. Wyładowania koronowe wytwarzają ozon przez przyłożenie wysokiego napięcia do metalowej siatki umieszczonej pomiędzy dwoma dielektrykami. Wysokie napięcie przechodzi przez dielektryk do uziemionego ekranu wytwarzając ozon z tlenu zawartego w otoczeniu. Proces ten, poprzez dodanie energii do cząsteczek tlenu, rozszczepia je na pojedyncze atomy tlenu (O). Atomy te łączą się z innymi cząsteczkami tlenu (O2) wytwarzając ozon (O3).

Ze względu na krótki czas rozpadu, ozon nie może być magazynowany i dostarczany w jakimś zbiorniku czy butli. Zamiast tego, ozon może być wytworzony na miejscu przez generator ozonu. Sztucznie wytwarzany ozon jest tak samo skuteczny jak występujący naturalnie pod warunkiem, że jego stężenie jest dokładnie kontrolowane.

Generatory ozonu nie potrzebują żadnych zbiorników, które trzeba by było uzupełniać podczas eksploatacji – wystarczy jedynie podłączenie do prądu elektrycznego. Elektrody są też bardzo trwałe, wytrzymują do 6 000 godzin pracy przy wilgotności powietrza około 40% – daje to około 4 lata pracy po 4 godziny dziennie.

Generator ozonu można wykorzystać na przykład do:

  • odgrzybiania klimatyzacji i wnętrz samochodowych,
  • dezynfekcji mieszkań, pokoi hotelowych, siłowni, saun, pomieszczeń dla zwierząt,
  • do odgrzybiania łazienek, piwnic, lodówek i klimatyzatorów domowych,
  • do odkażania tapicerek, dywanów, pościeli, ubrań i innych przedmiotów.