Jak ozonowac samochod?
Ozonowanie pomieszczen | Wynajem ozonatorow pomieszczen | Usuwanie zapachow

Jak ozonowac samochod?

Zasady dotyczące ozonowania samochodu

Poza usługą ozonowania pomieszczeń oferujemy wynajem ozonatorów. Dzięki tej usłudze każdy może wykonać ozonowanie we własnym zakresie. Ogranicza to koszty ozonowania i daje możliwość korzystania z profesjonalnych rozwiązań bez konieczności inwestowania w kosztowny sprzęt. Jednym z częstszych zastosowań generatora ozonu jest ozonowanie samochodu w celu usunięcia przykrego zapachu. Niezależnie od tego czy masz do czynienia z dymem papierosowym, zapachem stęchlizny, pleśni, rozlanego mleka, czy jakimkolwiek innym – wykorzystując ozonator możesz z łatwością pozbyć się zapachów.

Przygotowanie do ozonowania

Tak samo jak w przypadku każdego zabiegu ozonem, zawsze zaczynaj od usunięcia źródła zapachu. Jeśli powodem problemów jest pleśń to należy usunąć ją mechanicznie z użyciem środków czystości lub środków grzybobójczych. Jeśli problemem są gryzonie, insekty to należy usunąć wszelkie gniazda, martwe owady. Jeśli natomiast źródłem zapachu jest plama, wyciek na dywanie lub tapicerce, należy ją zaprać lub uprać całkowicie.

Ustawienie ozonatora

Po wykonaniu pierwszego kroku możemy przystąpić do ustawienia ozonatora. Ozonator należy ustawić wewnątrz auta, na przednim fotelu pasażera lub podłokietniku i podłączyć do przewodu zasilającego. Przedłużacz można wsunąć poprzez lekko uchylone okno lub niedomknięte drzwi.

Ozonowanie samochodu

Dwa razy w trakcie pracy ozonatora należy ustawić system wentylacji samochodu na obieg zamknięty i uruchomić wentylatory na około 15 minut. Dzięki temu ozon zostanie zassany do kanałów wentylacyjnych usuwając zapachy z systemu wentylacji samochodu. Jeśli wiadomo, że brzydki zapach pochodzi właśnie z systemu wentylacji, np. z parownika klimatyzacji, wtedy konieczne jest aby uruchomić wentylatory już na początku ozonowania, aby skutecznie usunąć zapach.

Niezbędny czas ozonowania zależy od rodzaju zapachu, od nasilenia zapachu, wielkość pojazdu. W praktyce, każdy przypadek jest trochę inny. Aby sprawdzić efekty, możesz przerwać ozonowanie na przykład po 30 minutach – wyłącz ozonator, niech świeże powietrze dostanie się do wnętrza pojazdu, i sprawdź „organoleptycznie”, czy nieprzyjemny zapach z wnętrza został usunięty. Być może ozonowanie będzie można na tym zakończyć a być może procedurę trzeba będzie powtórzyć jeszcze kilkukrotnie aby uzyskać zadowalający efekt.

Po ozonowaniu „Szczątkowy zapach ozonu”

Ozonowanie w przestrzeniach zamkniętych często prowadzi do zjawiska zwanego „szczątkowym zapachem ozonu”. Jest to zapach, podobny do zapachu ozonu, ale w rzeczywistości jest zapachem produktów ubocznych, powstałych po reakcji z ozonem. Zwykle pojawia się gdy podczas ozonowania produkty uboczne gromadzą na miękkich powierzchniach, tj. tkaniny, dywaniki. Jest to chwilowy zapach, który zniknie po pewnym czasie. Aby to przyspieszyć, można spróbować wykonać następujące czynności:

  • intensywnie wietrzyć wnętrze auta: przejechać się z opuszczonymi szybami, zaparkować z otwartymi oknami na kilka godzin
  • przetrzeć wilgotną szmatką deskę rozdzielczą, fotele itp.
  • odkurzyć dywaniki

Bezpieczeństwo!

Należy pamiętać, że zarówno ozon jak i tlenek węgla mogą być niebezpieczne w pomieszczeniach zamkniętych. Jeżeli zamierzasz ozonować samochód, który jest zaparkowany w garażu, pamiętaj, żeby otworzyć drzwi do garażu, gdy trzeba uruchomić silnik. Ozon może również wydostać się z wnętrza pojazdu do garażu, podejmij więc odpowiednie środki ostrożności, tj. wietrzenie pomieszczenia.