Jak dziala ozon?
Ozonowanie pomieszczen | Wynajem ozonatorow pomieszczen | Usuwanie zapachow

Jak dziala ozon?

Zasada działania ozonu

Ozon (O3), czasami nazywany „aktywnym tlenem”, to gaz, którego cząsteczka zawiera trzy atomy tlenu. Ozon to doskonały środek dezynfekujący, jeden z najsilniejszych znanych człowiekowi. Może zabijać bakterie, wirusy, roztocza oraz wiele innych związków chemicznych. Popularne jest również usuwanie zapachów ozonem.

Napotykając na różne zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu ozon wchodzi z nimi w reakcję chemiczną powodując ich utlenienie. Trzeci atom tlenu w jego cząsteczce sprawia, że ozon jest ​bardzo aktywny chemicznie. Przez to bardzo łatwo reaguje z cząsteczkami zanieczyszczeń takimi jak zapachy, bakterie, wirusy lub pleśni. Rozkłada je, w mniej złożone, i zwykle mniej szkodliwe cząsteczki. Pozostały ozon samoczynnie rozpada się z powrotem do tlenu, co sprawia, że jest on bardzo przyjazny środowisku. Czyszczenie pomieszczeń z zastosowaniem ozonu jest dużo bardziej efektywne, niż tradycyjne z zastosowaniem środków chemicznych.

Interesujące jest to, że ozon występuje naturalnie w środowisku, pojawiając się na skutek uderzeń pioruna, które występują podczas burzy. W rzeczywistości „świeży, czysty, wiosenny” zapach, który zauważamy po burzy często ma związek z działaniem ozonu. Najczęściej jednak słyszymy o ozonie w kontekście „warstwy ozonowej”, która otacza naszą planetę powyżej atmosfery ziemskiej i chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Tutaj ozon powstaje na skutek działania promieni słonecznych UV.